Proč se vám může hodit mentoring

Školení, vzdělávání, koučování nebo mentoring. Ze všech podobných termínů, které kolem vás kolují, můžete mít pocit, že pokud právě neprocházíte kurzem nebo nemáte vlastního kouče či mentora, jste úplně vedle. Vzdělávací a rozvojové aktivity nejsou tématem jen ve firmách, ale i u jednotlivců. Stále více lidí investuje do vlastního rozvoje a vzdělávání. Víte vůbec, o čem je například mentoring a proč se vám může hodit?

 

S termínem mentoring jste se pravděpodobně už setkali, aniž byste možná věděli, o co vlastně jde. S mentoringem máte pravděpodobně i vlastní zkušenost, aniž byste tušili, že jste byli mentorováni, ať už odborně či nevědomky někým ve vašem okolí. Co to tedy je a k čemu je to dobré?

Výhoda mentoringu je, že u něj neexistují restrikce ve smyslu, že by byl určen jen vybrané skupině lidí. Může se do něj zapojit každý, kdo má zájem pracovat sám na sobě a na svém profesním a osobním rozvoji.

Při mentoringu vám mentor předává své zkušenosti, znalosti a dovednosti, nejen odborné, ale i měkké jako např. manažerské apod. Je to expert v dané oblasti (nemusí být nutně starší než vy!), ve které se orientuje, má v ní zkušenosti a dokáže vás (jako mentee) posunout dále a nabídnout nové úhly pohledu, nová řešení či nalézt správný směr.

Možná to zní příliš odborně a sofistikovaně. Nemusíte být ale top manažerem nebo řešit problémy jaderné fyziky, abyste mohli využít mentoringu. Mentora si můžete najmout téměř pro jakoukoliv oblast života, která vás napadne.

Například kariérní mentoring je velmi účinným nástrojem, pokud potřebujete nastartovat a nasměrovat svou kariéru, nevíte kam se hnout, nebo prostě jen potřebujete pomoc odborníka, abyste se uměli prezentovat a prodat své dovednosti a zkušenosti. Definujete si a nastavíte vlastní hodnoty, priority a vize. Díky tomu společně dojdete k nastavení vašeho cíle a definujete si konkrétní kroky, které podniknete.

Mentor vám dává cennou zpětnou vazbu. A co je k nezaplacení – celý vztah mezi vámi a mentorem je rovnocenný – nejste v roli žáka, nebo podřízeného, je to přínosný vztah pro obě strany. Takže pokud zrovna stojíte na rozcestí, nebo prostě cítíte, že se potřebujete někam pohnout, nebojte se jít do mentoringu.

 

 Roman Polák www.linkedin.com/in/roman-polák/

Alžběta Košková www.linkedin.com/in/alzbeta-koskova/